Na jakém principu funguje DC motor s výkonem 230v ?

velke elektromotory

Elektromotory na stejnosměrný proud, označované také jako DC elektromotory, mají za sebou pořádně dlouhou historii. Nejjednodušší elektromotory na stejnosměrný proud se začaly objevovat již v 19. století, ale samozřejmě s těmi současnými toho neměli mnoho společného. Vývoj však pokračoval rychle dál a dnes si můžete vybírat ze široké nabídky DC elektromotorů od těch nejjednodušších až po mimořádně výkonné průmyslové motory. Jak můžete DC elektromotory využít v průmyslu a v čem spočívají jejich hlavní výhody?

Elektromotory na stejnosměrný proud se vyznačují svou konstrukční jednoduchostí, díky které jsou velmi spolehlivou a také cenově dostupnou volbou. Ty nejjednodušší DC elektromotory dnes najdete v celé řadě elektronických zařízení, které lze i vy používáte každý den. Tento typ motorů si získal oblibu i mezi různými domácími mistry a modeláři, vždyť právě stejnosměrné motory často pohánějí různé modely či podomácku vyrobené zařízení.

DC motory do průmyslového prostředí s robustním zpracováním a vysokým výkonem

Ten nejjednodušší elektromotor na stejnosměrný proud je vybaven statorem, který tvoří permanentní magnet a rotující kotvou jako elektromagnetem s dvojicí pólů. DC motory 230v také disponují komutátorem, který mění směr elektrického proudu a tím i polaritu magnetického pole, které prochází kotvou. Díky komutátor má síla působící na póly rotoru stále stejný směr. Dnešní moderní DC elektromotory také fungují na tomto principu, byly však již vyladěny tak, aby fungovaly velmi spolehlivě iv náročných podmínkách.

Jednofázový elektromotor 230V

Jak jsme již výše uvedli, velkou výhodou stejnosměrných elektromotorů je jejich konstrukční jednoduchost. Díky tomu si nevyžadují žádnou náročnou údržbu a dají se využít opravdu v mnoha oblastech. V případě DC elektromotorů si vaši pozornost zaslouží především komutátor, který se může časem opotřebovat.

Které DC elektromotory jsou vhodné pro průmyslové použití?

Ačkoli DC elektromotory jsou z průmyslu částečně vytlačovány třífázovými asynchronními motory, stejnosměrné elektromotory si tu stále nacházejí své místo. Průmyslové DC elektromotory lze využít k posuny, pohon čerpadel nebo obráběcích strojů.

Pokud hledáte DC elektromotor ve špičkovém provedení, neváhejte se na nás obrátit. Tento typ elektromotorů je standardně dostupný ve výkonnostním rozsahu od 3 kW do 2 000 kW, ale problémem nejsou ani provedení s výkonem až do 16 MW.


Zdroj: https://vyboelectric.cz/, https://pixabay.com/

You Might Also Like