Jaké jsou důležité prvky reflexní vesty (podle normy)

reflexne vesty

Reflexní vesta je tradiční součástí povinné výbavy automobilu. Přemýšleli jste někdy, proč a jaké prvky by měla podle norem mít? Protože výběr reflexní vesty je zásadní i pro bezpečnost při práci, zejména za snížené viditelnosti. Jak tedy poznat kvalitní a správnou reflexní vestu?

Bezpečnostní norma – základ kvalitní vesty

Výroba a prodej reflexních vest se řídí bezpečnostními normami EN 471 a EN ISO 20471. Tyto normy specifikují požadavky na reflexní prvky, podkladový materiál, barvu a další důležité parametry.

Podíl podkladového materiálu

Jedním z klíčových prvků reflexní vesty je podíl reflexní plochy. Norma stanovuje minimální podíl podkladového materiálu a také reflexního materiálu podle stanovených tříd.

Dále musí být reflexní pruhy minimálně dva, musí být umístěny po celém obvodu vesty a musí být široké nejméně 50 mm.

Barva a kvalita materiálu

Barva podkladového materiálu je důležitá z hlediska dobré viditelnosti i za denního světla. Existují kritéria pro tři barvy: fluorescenční žlutá (v obchodech může být označena jako žlutozelená nebo zelená), fluorescenční oranžovočervená (oranžová) nebo fluorescenční červená.

Kvalita podkladového materiálu se posuzuje také z hlediska mechanické odolnosti a prodyšnosti.

Zapínání a velikost reflexní vesty

Reflexní vesty se obvykle zapínají na suchý zip nebo na látkový pásek se sponou. Při výběru velikosti berte v úvahu, že reflexní vestu budete pravděpodobně nosit přes další vrstvy oblečení.

Způsob připevnění reflexních pásů

Reflexní pásky lze na vestu nastříkat, nalepit nebo našít. Nejefektivnější způsob z hlediska trvanlivosti je přišití. Takový spoj vydrží opakované praní a mechanické namáhání.

Reflexní vesta je jednoduchá, ale účinná věc z hlediska bezpečnosti při práci a na silnicích. Před nákupem reflexní vesty si pečlivě všímejte piktogramů o údržbě, čištění a doporučeném počtu praní.


Foto: elements.envato.com

You Might Also Like