Jak postupovat při výběru frekvenčního měniče?

industry

Různé domácí studny, menší vodárny, případně závlahové systémy jsou systémy, kde si stále ve větší míře nacházejí své uplatnění i frekvenční měniče. Jsou velmi dobrým doplňkem k čerpadlům, protože snižují spotřebu energie, umožňují jejich rozšířenou regulaci a také přispívají k bezpečnosti celého systému. Poradíme vám, jak si k čerpadlu vybrat ten správný frekvenční měnič.

Hlavním úkolem frekvenčního měniče v systému s čerpadlem je ovládání čerpací soustavy regulováním otáček čerpadla a zajištění konstantního tlaku v celém systému. Aby ale celý systém fungoval opravdu efektivní a abyste váš nový frekvenční měnič využili opravdu na plno, je třeba pečlivě zvážit jeho výběr.

frekvenční měniče

Při výběru frekvenčního měniče na čerpadlo je třeba vzít v úvahu všechny parametry konkrétního systému. Ať už jde o studnu nebo zavlažovací systém, každý má konkrétní vlastnosti, kterým je výběr frekvenčního měniče třeba v co největší míře přizpůsobit. Abyste si ale věděli otázky při výběru lépe představit, připravili jsme pro vás přehled parametrů, které byste určitě neměli přehlédnout.

1. Díváme sa na vnitřní faktory čerpadla

V tomto směru vám zbývá řídit se údaji od výrobce čerpadla. Myslete však na to, že nemusí být vždy přesné a v konkrétním systému může docházet k menším odchylkám. Zohledněte tedy příkon, napětí (například 230 V, 400 V nebo 3 x 230 V) a proudové zatížení čerpadla. Právě při příkonu čerpadla vždy pro jistotu počítejte s určitou rezervou.

2. Zajímá nás stupeň zatížení systému

Zjistěte, jakým způsobem je systém zatěžován a také v jaké míře. Jak často dochází ke zvyšování zátěži v systému, jak rychle k ní dochází a také, jak dlouho přetrvává. Většina frekvenčních měničů si však každopádně umí bez problémů poradit is velmi kolísavou zátěží.

3. A v neposlední řadě samotná odolnost frekvenčního měniče

Promyslete si, na jakém místě a v jakých podmínkách bude frekvenční měnič nainstalován. V případě montáže v exteriéru se určitě vyplatí upřednostnit frekvenční měnič se zvýšenou odolností alespoň na úrovni IP65, které je zárukou odolnosti vůči prachu a stříkající vodě. Dodejme, že na běžné domácí použití vám jistě bude stačit frekvenční měnič z kategorie pro výkony od 0,75 kW do 18,5 kW.

Při výběru frekvenčního měniče na čerpadlo Vám rádi poradíme. Neváhejte a navštivte náš web: https://elektromotory-vybo.cz/kategoria-produktu/frekvencni-menice-vybo/


Zdroj: https://elektromotory-vybo.cz, https://pixabay.com

You Might Also Like